pátek 14. srpna 2015

ŠOK! Na internet unikly pirátské fotografie hrobu Václava Havla!Pozdvižení na sociálních sítích dnes vzbudily neautorizované fotografie hrobu bývalého prezidenta Václava Havla (+ 2011). Fotografie byly zveřejněny pomocí protokolu bittorrent a zobrazují jak hrobku Havlových, tak celkový pohled na hřbitovní kapli. Získali jsme i vyjádření Dagmar Havlové.
Anonymizovaná pirátská fotografie Foto: Internet
Mezi lidmi začaly kolovat pirátské fotografie během pátečního dopoledne, kdy se poprvé objevily na serveru Pirate Bay. V době, kdy nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 bojuje o každou korunu, jde o mimořádný hyenismus. Uživatelé sociálních sítí si uniklé fotky přesto pochvalují. "Dyť je to jako samizdat," pochvaluje se pan Mykiska z Prahy. Dle vyjádření mluvčí Policie České republiky se uživatelé vystavují zvýšenému riziku používáním neautorizovaných fotografií z pochybného zdroje, které mohou být zdrojem počítačových virů. Zatím sice nebyl hlášen žádný případ, že by užití pirátských fotografií hrobky vedlo např. ke zneužití elektronického bankovnictví, nebezpečí pro nezkušené uživatele internetu je ovšem mnohem větší. "Pokud uživatel sdílí neautorizovanou fotografii Václava Havla, jeho hrobu, nebo dopisu Olze, porušuje licenční podmínky Nadace VIZE 97 pro použití jména Václava Havla a vystavuje se tak možnému trestnímu stíhání. Pachateli, který pirátské fotografie zveřejnil, hrozí trest odnětí svobody až na tři roky." 

Bezpečnostní expert Lukáš Nový upozorňuje na úskalí používání protokolu bittorrent, při které zpravidla při stahování souboru dochází i k jeho sdílení, uživatel se tak trestného činu dopouští většinou nevědomky. Ale neznalost zákona neomlouvá. Na otázku dohledání a usvědčení pachatele odpovídá expert neurčitě, protokol bittorrent sám o sobě nezaručuje anonymitu, na druhou stranu zkušený hacker dokáže svoje digitální stopy na celosvětové síti zpravidla velmi dobře skrýt. "Je to možné," uzavírá Nový, naději však nepovzbuzuje. Soubor je komentován anglicky, není tedy zřejmé, zda je autorem nedovolených snímků Čech. V rámci zvýšení bezpečnosti pachatele je soubor s fotkami pojmenován podle Havlova alter ega z jeho známých divadelních her, což podle policejní mluvčí ukazuje na rafinovaného pachatele, "Pokud byste hledali přímo jméno Havla, nic byste nenašli," vysvětluje. Fotografie samotné jsou poměrně kvalitní, přestože při jejich pořizování nebyla použita profesionální technika, která by jistě upoutala pozornost správy hřbitova. "Pravděpodobně jde o fotku z mobilu, ale musel bych prozkoumat EXIF, aby to šlo říci přesně," konstatuje Nový ke kvalitě fotografií. Podle ministra vnitra Chovance je nešťastné, že podobné mobilní telefony schopné fotografovat takto kvalitně jsou dostupné na volném trhu. Na vládě předloží v nejbližších týdnech návrh zákona, který omezí prodej zařízení s fotoaparátem s rozlišením vyšším než 1 MPix, pravděpodobně formou registrace. Vzhledem ke snižující se nezaměstnanosti by registrace mohl vyřizovat Úřad práce.
Manželka zesnulého prezidenta Dagmar Havlová se ke kauze vyjadřovat nechtěla, ale nakonec vydala alespoň krátké prohlášení pro tisk: "Považuji za nechutné, že v době, kdy VIZE 97 bojuje o přežití a doslova o každou korunu a kvalitní, autorizované fotografie hrobky Havlových lze koupit úplně jednoduše, dokonce i slevovým kupónem na prohlídku stránek www.vaclavhavel.com, se najdou lidé, kteří si absolutně neváží práce jiných a dokážou se na ní obohacovat." O jaký druh obohacení mělo jít, paní Dagmar v prohlášení neuvedla.

Poznámka redakce: použití jména Václava Havla je v souladu se „zpravodajskou licencí“ a nekoliduje tudíž s licenčními podmínkami Nadace VIZE 97.

Žádné komentáře:

Okomentovat